AI előnyök és hátrányok a köznevelési, szakképzési, felnőttoktatási szektorban
Digitális és mesterséges intelligencia témában tartott konferenciát az észt nemzeti iroda
Mit lehet kihozni a mesterséges intelligenciából iskolai kereteken belül? Hogyan használja jól a diák? Mit tegyen a tanár, hogy az AI használata kizárólag pozitív előnyöket hozzon számára és egyúttal kiküszöbölje az AI-ban rejlő potenciális veszélyeket is? Milyen digitális kompetenciákkal kell rendelkeznünk a versenyképességünk megtartásához? Ezeket, és ehhez hasonló kérdéseket vitattak meg a résztvevők Tallinnban, Észtország fővárosában, szeptember 19-22. között a nemzeti iroda által szervezett digitális és mesterséges intelligencia témájú konferencián, melyen egy kollégánk is személyesen részt vett.

A konferencia az Erasmus+ program keretein belül valósult meg. Az észt nemzeti iroda évente rendez a program alapelveihez szorosan kapcsolódó rendezvényt, ami idén a digitális témát dolgozta fel. A meghívott szakmai előadók – köztük Birgy Lorenz (Senior Scientist at Tallinn University of Technology), Pasi Silander (Head of European SALTO Digital Resource) és Mart Laanpere (Professor of Mathematics & Computing Education) – kutatásaiból és tapasztalataiból az derült ki többek között, hogy az AI rohamtempóban fejlődik és mindennapi életünk részévé válik, ezért erősen javasolt annak megismerése és szakszerű alkalmazása az oktatás területén is.
A lebilincselő előadások között a vendégeknek mindig volt elég ideje arra, hogy kapcsolatot teremtsenek egymással. Olasz, német, osztrák, lengyel, portugál, észt, máltai és magyar nemzetiség egyaránt képviselte hazáját. A közös munkanyelv az angol volt, így az angol nyelvkészség, valamint a kulturális érzékenység - a rendezvény teljes megvalósításában szerepet játszott.
Fő célként tűzte ki az észt nemzeti iroda a nemzetközi szervezetek között létrejövő partnerkapcsolatok kialakulását. Minden előadás, akár a szakmai programról, akár magáról az Erasmus+ kereteiről szólt is, azt szolgálta, hogy a résztvevők közös KA2 projektekben gondolják tovább az elhangzottakat. Digitális ismeretekben az észt kollégák nagyon erősek, viszont projektmegvalósító tapasztalat inkább a déli és délkelet európai országokban volt megfigyelhető.
4 nap és 3 éjszaka nem elég arra, hogy Tallinn teljes városát megismerje az, aki először látogat el ide, viszont egy gyalogos óvárosi séta, egy helyi étteremben eltöltött kellemes vacsora, valamint egy közkedvelt belvárosi interaktív múzeum meglátogatása egyaránt helyet kapott a programban.
Mindent összevetve, a rendezvényen felmerült kérdések és válaszok hasznossága ellenére, a kapott eredmény csak ízelítőként szolgál az egyre nagyobbra duzzadó digitális buborék adatai közt. Az újonnan kialakított kapcsolatoknak köszönhetően a konferencia résztvevői együtt dolgozhatnak tovább digitális projekt ötleteiken.