Erasmus+ új programidőszak
2021. november 24-én az Európai Bizottság közzé tette a 2022-re vonatkozó Erasmus+ program pályázati felhívásait. Az Európai Unió megnövelt, közel 3,9 milliárd eurós finanszírozással fog hozzájárulni a külföldi tanulmányi programokhoz, szakmai gyakorlatokhoz, tanulószerződéses gyakorlati képzésekhez és munkatársak, tanárok bevonásával zajló csereprogramokhoz. A határokon átnyúló együttműködési projektek ezen a területen továbbra is támogatásban részesülnek.
Forrás: Gordius Learning Zrt.
A 2022-es év azért is bír különleges jelentéssel az Erasmus+ világában, mert ebben az évben fogjuk ünnepelni az Erasmus program 35. évfordulóját, valamint 2022 az Ifjúság Európai Éve is egyben. Az Erasmus program több mint 3 évtizede biztosít lehetőséget különböző nemzetközi tevékenységek megvalósítására az uniós országokban, mely a 2004-es uniós csatlakozás óta a hazai oktatási rendszerben tanuló diákok és dolgozó munkatársak számára is meghatározó elem lett.
” Az Erasmus+ évek óta felejthetetlen élményeket kínál; bízom benne, hogy 2022 az eddigieknél is felejthetetlenebb lesz!”
A pályázati kiírásban megjelent főbb újdonságok, prioritások:
- Előre tekintő projektek: új, nagyszabású projektek, amelyek az inkluzív digitális oktatást és a zöld átállást hivatottak támogatni.
- A harmadik országokkal folytatott csereprogramok arányának bővítése.
- Fokozott esélyegyenlőség a DiscoverEU kezdeményezés kapcsán.
- EU az iskolák falain belül: az aktív polgári szerepvállalás megerősítése és fókuszba helyezése az Európai Unió történetének, intézményrendszerének, szakpolitikai célkitűzéseinek ismertetésével.
- Az együttműködési projektek egyszerűbb finanszírozása: az együttműködési partnerségekben részt vevő kedvezményezettek a projektjeik megvalósítása érdekében egyösszegű támogatásra pályázhatnak, ezzel is csökkentve az adminisztratív és operatív teendők terheinek mértékét.
Forrás: Tempus Közalapítvány
Az Erasmus+ program elsősorban a programországok számára elérhető, azonban a fentiekben ismertetett prioritás is jelzi, hogy a partnerországok bevonására is egyre nagyobb hangsúly kerül. A programországokból azok a szervezetek pályázhatnak, akik a mindennapi működésükkel és munkájukkal aktívan szerepet vállalnak az oktatás, a képzés vagy az ifjúság és a sport területén, az Erasmus+ nemzeti ügynökségek és az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség támogatásával.
További részletekről az alábbi honlapon olvashatnak.