Erasmus+ Ajtókat Nyit" konferencia és díjátadó
2024. május 28-án Budapesten, ismét a ParkInn Hotelben került megrendezésre az "Erasmus+ Ajtókat Nyit" konferencia és díjátadó, amely célja a nívódíjas Erasmus+ projektek bemutatása, valamint a nemzetközi együttműködések társadalmi és innovációs hatásainak ismertetése.

Izgalmas kerekasztal-beszélgetéseken, illetve interaktív projektbemutatókon vehettek részt az érdeklődők. A rendezvényen a felsőoktatás, a köznevelés, a szakképzés, a felnőtt tanulás, a sport és az ifjúság területének képviselői tudtak kapcsolatokat ápolni és újakat kialakítani. Kollegáink idén is részt vettek e jeles eseményen.
A konferencia a meghívott vendégek köszöntő beszédével kezdődött. Ezután került sor a Erasmus+ Nívódíjak átadására. A köszöntők és díjátadó után Szabó Andrea (Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézet intézetigazgatója és tudományos főmunkatársa) vette át a szót előadásával. „Az aktív társadalmi részvétel tendenciái a magyar fiatalok körében” címmel tartott átfogó statisztikai előadás főbb tanulsága, hogy 2012 óta kis mértékben, de folyamatosan növekszik a magyar fiatalok (15-29 éves korosztály) érdeklődése a politika és közéleti témák iránt. Az őket közvetlenül érintő társadalmi és közéleti kérdésekkel kapcsolatban aktívan kifejezik véleményüket családi vagy baráti társaságukon belül.
Az előadás után Verses István (Erasmus+ programigazgató, Tempus Közalapítvány) fejtette ki véleményét az „Európaiság és aktív állampolgárság az Erasmus+ projektekben” témában. Prezentációjában kitért Magyarország Európai Unióhoz való csatlakozásának 20 éves évfordulójára, valamint a 10 éve töretlen sikernek örvendő Erasmus+ program adta lehetőségekre. Megtudhattuk, hogy a 2021-2027 közti projektidőszakra elkülönített 28 milliárd eurós keret 70% mobilitások megszervezését, 30% pedig nemzetközi együttműködések kialakítását teszi lehetővé. Prioritásként emelte ki a 4 fő alapelvet. Pályázók számára pedig bíztató szavakat intézett, melynek központjába a fenntartható, inkluzív, digitális és aktív részvételre buzdító pályázatok szükségességét helyezte.
Záróbeszédével Zsigmond Barna Pál (miniszterhelyettes, Európai Uniós Ügyek Minisztériuma) búcsúztatta a vendégeket. Előadásában az EU lehetőségeiről és kihívásairól beszélt, kiemelt figyelmet fordítva az aktuális politikai és háborús helyzetre.
Az ebédszünetet követően két külön szekcióra bontva egyidőben zajlottak az előadások, kerekasztal-beszélgetések és interaktív projektbemutatók.
Egyik munkatársunk a „Társadalmi kihívások és válaszkeresés” kerekasztal-beszélgetésen vett részt, mely során azokat a kérdéseket járták körbe, hogyan tudnak a nemzetközi együttműködések hozzájárulni és lehetőségeket nyújtani a pozitív társadalmi folyamatokhoz egy-egy Erasmus+ mobilitási projekt során. Szép Ábris (projektmegvalósító, egyesületi elnök) és Fekete Tibor Kristóf (projektrésztvevő a 21 Nap - Fiatalok a Tudatosabb Életért Egyesület) arról meséltek, hogy ifjúsági csereprogramjuk keretében lengyel, ukrán, román és magyar fiatalok több napot töltöttek el együtt, ahol közös feladatokon keresztül a mértékletes és tudatos online tartalomfogyasztásról és gyártásról tanultak. Emellett vitafórumokat tartottak többek között arról, hány eves kortól adnának a gyereküknek okostelefont rendszeres használatra.
A „Világot látni... a nemzetközi mobilitás hatása a résztvevőkre és a szervezetekre” nívódíjasokkal folytatott kerekasztal-beszélgetésen azt boncolgatták mit adhat az egyénnek egy-egy külföldi tapasztalat? Hogyan és mivel járulhat hozzá személyes és szakmai fejlődésükhöz? Milyen folyamatokat indíthat be az intézményen belül? A beszélgetőpartnerek a mobilitáson résztvevő diákok és tanárok fejlődéséről számoltak be, kiemelték az angol nyelvtudás, interkulturális kompetenciák, soft skillek, szakmai tudás fejlődését. Intézményi szinten többek között tankönyvek kiadását és új parterekkel kialakult szakmai hálózatok megszületését, megerősödését tapasztalták.

Az „Innovatív megoldások az Erasmus+ programban” témájú szekció kerekasztal-beszélgetéséről másik kollégánk számolt be. A beszélgetésben Kövesd Nóra (projektmenedzser, TREBAG Szellemi tulajdon- és Projektmenedzser Kft.), Freytag Orsolya (Nemzetközi és Intézményfejlesztési osztályvezető, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem), és Prof. Dr. Molnár Anna (egyetemi tanár, Nemzeti Közszolgálati Egyetem) vettek részt. A plenáris teremben folytatott beszélgetés középpontjában a nemzetközi együttműködéssel járó pozitív hatások álltak.
Délután folyamán teltházas kis termes foglalkozásban volt része kollégánknak. A „Köztünk vannak - Szimulációs játék a kritikus gondolkodás elősegítéséhez” interaktív projektbemutató során megvizsgálták, hogy a digitalizáció milyen hatással van a fiatalokra, és milyen megküzdési stratégiák bontakoznak ki ebből. Központi kérdés volt, hogy hogyan válhatunk felelősségteljes tartalomgyártóvá és közösségi média fogyasztóvá.
A rendezvényen bemutatott nívódíjnyertes projektmunkákról az alábbi linken olvashatunk bővebben:
https://erasmusplusz.hu/a-nivodijas-projekteket-modellkent-es-mintakent-mutatjuk-be-ismerje-meg-a-2024-es-nyerteseket